Jak zlepšit odolnost firmy: Řízení rizik vyplývajících z vypršení platnosti certifikátů MDD

Veronika Valdova • November 13, 2022

Jak řídit rizika vyplývající z vypršení platnosti certifikátů MDD

V současné době je v České republice jediný oznámený subjekt s kompetencí pro MDR, který ovšem stále ještě čeká na akreditaci. Jeden oznámená subjekt, který přijímá podání v češtině, je na Slovensku. Zpoždění v akreditaci způsobilo nahromadění značného počtu podání žádostí o certifáty. Požadavky MDR jsou složitější a přísnější jak pro zpracovatele, tak pro posuzovatele v oznámených subjektech. Tato situace činí proces podání zranitelným z celé řady důvodů, což představuje rizika, která mohou být a měla by být minimalizována!


Potenciální důsledky zpoždění certifikace mohou být pro některé výrobce kritické. Stojí zato riskovat náklady související s prodlením z důvodu nutných revizí nebo zamítnutí, a trvat na zpracování podání svépomocí? Získejte pro svůj tým posouzení od týmu s historií úspěšných MDR podání! Kontaktujte Arete-Zoe pro posouzení vaší situace a zajistěte si včas pomoc s Vaším podáním, která sníží riziko zpoždění pro Vaši firmu! Zůstaňte agilní, konkurenceschopní a ziskoví!


Jaká je současná situace?

Nařízení (EU) 2017/745 o zdravotnických prostředcích (Nařízení o zdravotnických prostředcích, MDR), které bylo přijato v dubnu 2017, vstoupilo v platnost 26. května 2021 po ročním zpoždění kvůli Covidu[1]. Platnost certifikátů vydaných podle stávajících směrnic pro zdravotnické prostředky (Směrnice 93/42/EHS a AIMD, 90/385/EHS) vyprší nejpozději 24. května. Poté budou muset všichni výrobci, kteří chtějí své výrobky udržet na evropském trhu, aktualizovat veškerou dokumentaci na nové standardy. Nové požadavky jsou nesrovnatelně náročnější než standardy původní, což výrazně zatěžuje jak výrobce, tak i posuzovatele v oznámených subjektech. Řada předchozích podání dle MDR byla vrácena na základě nedostatků v dokumentaci v kterékoli z jejích mnoha částí. Vezmeme-li v úvahu nahromaděná podání čekající na certifikaci, jakýkoli aspekt dokumentace, který vyžaduje revizi, zpozdí certifikaci a může ohrozit přístup na trh pro řadu dalších zdravotnických prostředků. Toto vše je třeba provést ve lhůtě, která odpovídá době nezbytné pro přezkoumání dokumentace a před vypršením platnosti současných certifikací. Dalším zásadním problémem je nedostatečná kapacita oznámených subjektů v celé EU z důvodu snížení jejich počtu (viz. databáze NANDO), zvýšenému počtu zdravotnických prostředků, které podléhají posouzení oznámeným subjektem z důvodu reklasifikace, a zvýšené složitosti podání MDR ve srovnání s MDD/AIMD. Česká republika stále nemá svůj oznámený subjekt. Jakmile dojde k akreditaci, bude tento jediný oznámený subjekt zavalen ohromným počtem nevyřízených podání v českém jazyce. V prvních měsících se dá očekávat vysoký počet vrácených podání s žádostí o změny a revize, což dále zpomalí proces certifikace pro všechny. Do května 2024 se mnoho výrobců ocitne v situaci, kdy jejich výrobky již nebudou prodejné v EU kvůli prošlým certifikátům a budou čelit dalším důsledkům vyřazení výrobků z distribučního řetězce.


Diskuse

MDR tu zůstane.

Ministr zdravotnictví České republiky MUDr. Vlastimil Válek[2] ve svém úvodním prohlášení na říjnové konferenci AVDZP 2022 uvedl, že další odložení MDR nepřichází v úvahu. I když není v zájmu Evropské unie, aby byl evropský trh ovládnut výrobci ze zemí mimo EU, především z Asie, je nepravděpodobné, že by ve stávajícím nařízení došlo k podstatným změnám, aby bylo vyhověno požadavkům výrobců. MUDr. Válek také veřejnosti připomněl, že mentalita divokého východu s improvizovanými zdravotnickými prostředky v nemocničním systému, která dominovala českému trhu v 90. letech, je již pryč a už se nevrátí. MDR je zkrátka realita, které se výrobci budou muset přizpůsobit.


Notifikované osoby dostupné českým výrobcům podle MDR


Počet notifikovaných osob v EU, které mají designaci dle MDR, se zvýšil na 34. Z tohoto počtu se polovina nachází v Itálii (9) a Německu (8). Zbývajících 17 je v Belgii (1), Chorvatsku (1), Finsku (2), Francii (1), Maďarsku (1), Irsku (1), Nizozemsku (3), Norsku (1), Polsku (2) , Slovensku (1), Slovinsku (1), Španělsku (1) a Švédsku (1)[3].


Evropští výrobci mohou podat žádost o certifikaci svých zdravotnických prostředků u jakékoli notifikované osoby v EU, s omezením na typ prostředku a kapacitu a ochotu NB přijímat nové klienty. Pro přístup k co největšímu počtu notifikovaných osob by však podání mělo být v angličtině a nikoliv česky.


Dle Směrnice 93/42/EHS (MDD) byly v ČR dvě české notifikované osoby: Institut pro testování a certifikaci, a.s. (ITC) a Elektrotechnický Zkušební Ústav, s.p. (EZÚ). Pouze jeden z nich, ITC, je nyní v procesu notifikace podle MDR. Konečný rozsah kódů MDR, které bude ITC schopen zpracovávat, však dosud nebyl zveřejněn. O notifikaci dle MDR usiluje ještě jedna instituce, Český metrologický institut (ČMI). ČMI nemá předchozí zkušenost s posuzováním zdravotnických prostředků dle MDD nebo AIMD. Předpokládá se, že jejich notifikace bude trvat další rok.


Institut pro testování a certifikaci, a.s. (ITC), Česká republika  

Současná notifikace ITC zahrnuje Nařízení (EU) No 305/2011 – Stavební výrobky, Směrnici 2009/48/ES – Bezpečnost hraček, Nařízení (EU) 2016/425 – Osobní ochranné prostředky, Směrnici 2014/68/EU – Tlaková zařízení a Směrnici 2014/30/EU – Elektromagnetická kompatibilita.


Platnost notifikace podle Směrnice 93/42/EHS zdravotnické prostředky (MDD) a 98/79/ES pro diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (AIMD) vypršela v květnu 2021[4]. ITC bude i nadále provádět audity dle MDD až do konce přechodného období dne 24. května 2024.


ITC podal žádost o notifikaci podle MDR dne 30. prosince 2019. Jmenující orgán (ÚNMZ) ověřil úplnost žádosti a předal ji Evropské komisi v listopadu 2020. Komise jmenovala Tým pro společné posouzení (Joint Assessment Team, JAT) v prosinci 2020, který dokončil vyhodnocení v březnu 2021. Společné posuzování na místě bylo dokončeno v červnu 2021. Oficiální zpráva JAT byla vydána v září 2021. ITC implementoval veškerá nápravná opatření na podzim 2021. V červnu 2022 jmenující orgán ÚNMZ dokončil přezkum nápravných opatření implementovaných ITC a předložil jej společnému hodnotícímu týmu ke schválení. V srpnu 2022 vydal ÚNMZ závěrečnou zprávu. V září 2022 vydal JAT své konečné hodnocení a v říjnu 2022 ITC prošlo revizí MDCG. Nyní již jen čeká na stanovisko MDCG, zda notifikace může být přijata. Očekává se, že ITC by měl být uveden v databázi NANDO pro MDR do ledna 2023[5].


Podle Mgr. Jiří Heše, ITC bude sloužit především českým výrobcům, kteří již jsou jejich klienty a mají jimi vystavené certifikáty dle MDD. Mgr. Heš dále uvedl, že nové certifikáty podle MDR nebudou vydány včas a nevyhnutelně vznikne mezera v pokrytí zdravotnických prostředků, které v současné době mají platnou certifikaci dle MDD[6]. Pokud jde o IVDR, ITC teprve začal připravovat žádost o notifikaci. Vzhledem k množství certifikátů MDR, které bude nutno zpracovat souběžně s přípravou na IVDR, lze očekávat, že proces notifikace pro IVDR nebude o nic rychlejší.


ITC v současné době nenabízí žádná školení o MDR pro výrobce ani návod, jak připravit podání. Nejdůležitější věcí, kterou pro sebe může každý výrobce udělat, je zajistit, aby jeho podání bylo co nejpřiměřenější hned napoprvé. V současné době jsou však výrobci, pokud jde o přechod na MDR, odkázáni na vlastní zdroje. Bez konkrétních pokynů od ITC ohledně jejich očekávání existuje značné riziko ohledně přípravy dokumentace dle MDR. Toto riziko lze ovšem snížit díky zkušenostem a zpětné vazbě s MDR podáními jiným notifikovaným osobám, což poskytuje dostatečnou záruku pro úspěšné a včasné vyřízení žádosti.


Elektrotechnický Zkušební Ústav, s.p. (EZÚ), Česká republika

Současné notifikace EZÚ zahrnují nařízení (EU) č. 305/2011 – Stavební výrobky a 2014/30/EU Elektromagnetická kompatibilita. EZÚ nebude usilovat o notifikaci dle MDR. Mezi činnosti EZÚ bude i nadále patřit audit podle MDD v přechodném období u 42 výrobců, jimž vydali MDD certifikáty, a certifikace systémů managementu jakosti a elektrické bezpečnosti. EZÚ taktéž zajišťuje školení o MDR pro výrobce a distributory[7].


Český Metrologický Institut (ČMI), Česká republika

ČMI podal svou první žádost v prosinci 2020, o rok později než ITC. Hodnocení JAT dle článku 39, odstavce 4 MDR) bylo dokončeno v prosinci 2021. V květnu 2022 předložil ČMI svůj navrhovaný plán nápravných opatření. ČMI se snaží zachovat rozsah posuzovaných zdravotnických prostředků obsažených v jejich žádosti (23 ze 44 základních kódů a 18 z 27 horizontálních kódů). Klíčovým požadavkem je prokázat personální dostupnost pro každý kód. ČMI hodlá primárně obsluhovat české výrobce v českém jazyce. Důvodem je, že pouze třetina jejich posuzovatelů má dostatečnou znalost angličtiny. ČMI neposkytuje žádná školení ani pokyny pro výrobce, jak připravit dokumentaci, aby prošla jejich posouzením.


Certifikace zdravotnických prostředků na českém trhu

V databázi RZPRO je evidováno přes 400 českých výrobců, kteří obchodují téměř 6000 zdravotnických prostředků. Z toho 4323 dříve nevyžadovalo zapojení oznámeného subjektu (třída I). Kvůli reklasifikaci však některé z nich budou vyžadovat posouzení notifikovanou odobou v rámci MDR, což dále zvýší jejich zátěž. Z 1634 současných certifikátů jich 514 vydal EZÚ a 391 ITC. Dalších 133 certifikátů MDD bylo vydáno jinými oznámenými subjekty, které v současné době nemají notifikaci dle MDR. Databáze také obsahuje 2305 zdravotnických prostředků vyšší rizikové třídy než I, u nichž není uveden oznámený subjekt. Celkem ITC vydal 541 aktuálně platných certifikátů, včetně výrobců z jiných zemí. Databáze aktuálně obsahuje 630 platných certifikátů vydaných EZÚ. Všechny výrobky certifikované EZÚ budou muset být recertifikovány jiným oznámeným subjektem[8]. Seznam kódů MDR, na které se moci posuzovat ITC (nebo ČMI, jakmile bude notifikován), není v současné době k dispozici.


Mgr. Irena Storová (Státní Ústav pro Kontrolu Léčiv, SÚKL) zdůraznila kvalitu dokumentace MDR jako nezbytnou podmínku k odvrácení krize. Současná rychlost vydávání certifikátů evropskými notifikovanými osobami je cca 1000 certifikátů ročně. Předpokládaná odhadovaná potřeba v Evropě je ovšem asi 23 000 certifikátů vydaných oznámenými subjekty během 20 měsíců, což činí přechod na MDR extrémně náročným. Klíčovými problémy jsou nedostatečná kapacita oznámených subjektů, zčásti z důvodu nahromadění podání čekajících na vyřízení, zčásti z důvodu zvýšené složitosti MDR ve srovnání se Směrnicemi MDD a AIMD. Dalším důvodem  je nedostatečná připravenost výrobců plnit nové komplexní požadavky MDR[9].


Zkušenosti ostatních evropských oznámených subjektů ukazují exponenciální nárůst žádostí a výrazné zpoždění ve zpracování certifikátů. V únoru 2021 oznámené subjekty přijaly 1840 žádostí a zpracovaly 224 certifikátů. Do října 2022 se počet žádostí zvýšil na 8120, přičemž počet vydaných certifikátů byl 1990[10]. Tato čísla naznačují spíše další hromadění nevyřízených žádostí než dohánění rostoucí poptávky.


Doba pro získání certifikace dle MDR (Systém řízení kvality a produktová certifikace) se obvykle pohybuje okolo 13 až 18 měsíců[11]. Toto je v souladu s odhadem ITC, že posouzení kompletního podání bude trvat přibližně rok, než bude moci být vystaven certifikát. To znamená, že výrobci, kteří potřebují obnovit své certifikáty před jejich vypršením v květnu 2024, budou muset podat své žádosti do května 2023. Jelikož ITC začne přijímat žádosti až po oficiální notifikaci dle MDR, dá se předpokládat, že velká část žádostí bude podána v období mezi datem notifikace a květnem 2023, čímž vznikne dlouhá fronta nevyřízených žádostí. Aby se situace ještě více zkomplikovala, výrobci, jejichž kódy MDR nebudou na seznamu ITC, budou muset hledat jinou notifikovanou osobu, aby mohli získat své certifikáty.


Česko jako trh s nízkými cenami


Nízká hladina cen zdravotnických prostředků na českém trhu přechod na MDR ještě více komplikuje. Systém definování úhrad zdravotnických prostředků je velmi rigidní. Navíc existuje řada faktorů, které drží ceny na nízké úrovni. Tyto cenové limity jsou v přímém rozporu se zvýšenými náklady spojenými s certifikací a recertifikací zdravotnických prostředků, o to více, pokud jsou uvažovány v kontextu zvýšených nákladů na energii, suroviny, dopravu a práci.


MUDr. Vlastimil Válek na konferenci AVDZP dne 13. října 2022 uvedl, že není v zájmu Evropské unie nechat mimoevropské výrobce ovládnout evropský trh, a že soběstačnost v dobách krize má hodnotu sama o sobě[12]. Výsledky průzkumu o počtu žádostí a vydaných certifikátů, který byl proveden MDCG & Stakeholders mezi notifikovanými osobami (51 dotazovaných, 47 obdržených odpovědí) naznačují, že 60 % klientů notifikovaných osob jsou mimoevropští výrobci (10 913), ve srovnání se 7 143 evropskými[13].


Přednostní zacházení pro malé podniky není pravděpodobné, protože malá a střední podniky tvoří většinu klientů oznámených subjektů, a to jak v EU, tak lokálně v České republice. Navíc, jak se hrozba nedostatku zdravotnických prostředků stává naléhavější, politici by mohli vyřešit krizi tím, že upřednostní výrobce s vysokou kapacitou, kteří jsou schopni uspokojit požadavky zdravotnických systémů, jak jsme již viděli u příkladu dovozu zdravotnických prostředků a osobních ochranných prostředků a jiných materiálů během Covidové krize.


Jaká obchodní rizika vyplývají ze zpoždění v certifikaci?


Schopnost oznámených subjektů zpracovávat žádosti včas je nezbytnou podmínkou fungování sektoru zdravotnických prostředků. To je přímo ovlivněno kvalitou podání předkládaných výrobci. Výrobci nemohou legálně uvádět výrobky na evropský trh bez platné certifikace. Další náklady vzniknou, pokud bude nutné produkty stáhnout zpět z distribučních řetězců kvůli zpožděním v certifikaci. Toto navíc vytvoří mezery na trhu, které budou moci zaplnit konkurenti. Dlouhá doba nepřítomnosti může ohrozit životaschopnost jinak kvalitních produktů a snížit jejich prodeje i poté, kdy kýžené certifikáty konečně získají. Neschopnost získat certifikaci MDR pro kteroukoli část produktového portfolia představuje existenční hrozbu pro jakýkoli podnik. Následkem může být vynucené snížení počtu zaměstnanců, omezení rozsahu operací, zranitelnost podniku vůči konkurenci nebo ztrátu životaschopnosti a ukončení podnikání.


Absence zpětné vazby ohledně detailů obsahu a formátu podání způsobí další zpoždění a další náklady na přizpůsobení se těmto požadavkům ze strany výrobců. ITC neposkytuje žádné školení MDR a nevydalo žádné pokyny, které by usnadnily přípravu podání a snížily nejastnosti souvisejících s novostí procesu. První MDR certifikát byl vydán v září 2019 BSI[14]. To znamená, že kumulativní zkušenosti v oboru mezi konkurencí jsou díky zpětné vazbě od oznámených subjektů výrazně vyšší a staví české výrobce o 4 roky za ostatními hráči z EU.


V současné době se čeští výrobci mohou opřít o vlastní porozumění nařízení MDR a souvisejících doporučujících pokynů MDCG, školení poskytované jinými oznámenými subjekty a na zkušenosti konzultantů, kteří kromě téhož mají navíc ještě zpětnou vazbu od klientů. Přestože má CzechInvest v plánu zahájit komplexní školicí program pro výrobce, aby jim přechod na MDR usnadnil, kurz ještě nezačal. První studenti by měli promovat v červnu 2024[15]. Křivka učení a zlepšení se dá očekávat jak u nově jmenovaných notifikovaných osob, tak u výrobců. Toto nevyhnutelně ovlivní rychlost zpracování podání. Dalším následkem budou nutné revize dokumentace a úpravy, kterým by se jinak bylo možné vyhnout. Zajištění poradenství s prokázanou kompetencí v přípravě MDR podání odstraní podstatná rizika ze současné situace.


Doporučení


Jakým rizikům výrobci čelí, a jak Arete-Zoe může vašemu podniku pomoci toto riziko zmírnit?


Klíčem k úspěšné certifikaci MDR je vysoce kvalitní, včasné podání, které vyhovuje požadavkům MDR nebo tyto minimální požadavky dokonce překračuje. Cílem je zajištění včasného zpracování oznámeným subjektem a zamezení vrácení podání, žádostem o další informace či dokonce zamítnutím. Je důležité poznamenat, že proces kontroly a schvalování závisí na pochopení a aplikaci požadavků MDR jednotlivými posuzovateli. Překročení minimálních požadavků se proto stává nutností pro spolehlivé schválení podání. Dopad žádostí o dodatečné informace, i když je z hlediska vícepráce malý, může být významný kvůli zpožděním. Vzhledem k obrovskému nahromadění žádostí se dá předpokládat, že systém bude ještě více přetížen neúspěšnými a vrácenými podáními jiných výrobců. Kvalita prvotního podání je zásadní k hladkému přechodu na MDR, a může být také jediným faktorem, který udrží podnik otevřený.


I výrobci, kteří již mají plně vyškolený interní tým, by měli počítat s problémy při přípravě podání MDR. Čas na rozvoj odborných znalostí v oblasti MDR je velmi omezený, vezmeme-li v úvahu tlak na přípravu úplné dokumentace a její předložení do května 2023. I s dobře obsazeným týmem může být tento úkol jednoduše zdrcující kvůli obrovskému množství požadovaného materiálu ve srovnání s předchozími požadavky Směrnic MDD a AIMD.


Tým Arete-Zoe má značné zkušenosti s přípravou klinické dokumentace pro klienty přecházející z MDD na MDR v českém i anglickém jazyce a jejich podáním několika ozámeným subjektům. Náš výjimečný úspěch s klinickou dokumentací zahrnuje produkty, které byly již dříve zamítnuty a vráceny, ale s naší pomocí prošly. Můžeme tudíž pomoci kontrolovat riziko selhání nebo zpoždění pro naše klienty tím, že jim poskytneme nezbytnou podporu, která je nutná k zabránění zpoždění v certifikaci výrobků, kterým je možno předejít. Tým Arete-Zoe může buď připravit kompletní podání, nebo rozšířit váš stávající tým o  dovednosti, které váš tým nemusí mít.


Použitá literatura
 
[1] https://www.ema.europa.eu/en/news/medical-device-regulation-comes-application

[2] Válek, V (2022). Introduction. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic.

[3] NANDO database https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&dir_id=34

[4] NANDO database https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&dir_id=34

[5] Heš, J (2022). Implementace MDR: Kde jsme a kam směřujeme. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Institut pro Testování a Certifikaci.

[6] Heš, J (2022). Implementace MDR: Kde jsme a kam směřujeme. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Institut pro Testování a Certifikaci.

[7] Vlasák, M (2022). Dozorová činnost dle MDD. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Elektrotechnický zkušební ústav.

[8] RZPRO

[9] Storova, I (2022). Problematika ukončení přechodného období MDR z pohledu SÚKL. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. State Institute for Drug Control.

[10] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certyifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission.

[11] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certyifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission.

[12] Válek, V (2022). Introduction. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic.

[13] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certyifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission.

[14] BSI (2019). BSI certifies first product to the Medical Devices Regulation. 02 September 2019. BSI. https://www.bsigroup.com/en-GB/medical-devices/news-centre/enews/2019-news/bsi-certifies-first-product-to-the-medical-devices-regulation/

[15] Hájek, J (2022). Národní plán obnovy. Komponenta 1. 4. Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie. Program na podporu specifických systémových a produktových certifikací a souvisejícího vzdělávání. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic.

 

By Veronika Valdova & Ronald Sheckler November 5, 2022
The reduction of Czech-based Notified Bodies (NBs) leaves only one still pending accreditation and one in Slovakia that does accept submissions in Czech. The delay in accreditation has produced a significant backlog for submissions pending review and acceptance. The complexity of MDR is more stringent both for the preparers and the reviewers at the NB. This situation introduces many vulnerabilities into the submission process and represents substantial risk that can and should be minimized! The potential consequences of certification delays may be critical for some manufacturers. Is the cost penalty from delay because of necessary revision or rejection worth the minor economy of an in-house effort? Get your staff an assessment from a team with proven MDR success! Contact Arete-Zoe for a courtesy review of your situation and secure assistance that will reduce your risk! Stay agile, competitive, and profitable! What is the current situation? Regulation (EU) 2017/745 on medical devices (the Medical Device Regulation, MDR), which was adopted in April 2017, became applicable in the European Union on 26 May 2021, after a year delay due to Covid [i] . The certificates issued under the existing Directives for medical devices ( 93/42/EEC and 90/385/EEC ) will expire on or before May 24th, 2024. By then, all manufacturers who wish to keep their products on the market as medical devices, will have to upgrade their documents to the new standards. Previous documentation standards fall far short to the new requirements, placing significant burden on both the manufacturers and reviewers at the NB. Many previous submissions under MDR have been rejected based on documentation shortfalls within any of the many sections. When considered with the significant backlog, any aspect of documentation that requires revision only compounds certification delay and may jeopardize market access for many medical devices. All this needs to be done within a period that accounts for the time necessary for review prior to expiration of current certifications. Additionally, there is a significant bottleneck in submission processing due to the limited capacity of NBs in the EU due to a reduction in the number of designated NBs, increased number of products that are subject to review by NB due to reclassification, and increased complexity of MDR submissions compared to MDD/AIMD. The Czech Republic still does not have its own designated NB. Once accreditation occurs, the backlog of Czech language submissions will be overwhelming. The high number of returns and requests for amendments and revisions shall be expected in the initial months, slowing the process further for all. By May 2024, many manufacturers will find themselves in a situation when their products will no longer be marketable in the EU due to expired certificates and face additional consequences from having products purged from supply chain. Discussion MDR is here to stay. Czech Minister of Health MUDr. Vlastimil Válek in his introductory statement at the October 2022 AVDZP Conference [ii] stated that another postponement of MDR is out of question. While it is not in the interest of the European Union to be dominated by non-EU manufacturers, primarily from Asia, it is unlikely that the existing Regulation will be substantially changed to accommodate manufacturers’ concerns. Válek also reminded the public that the Wild East mentality with improvised devices throughout the hospital system that dominated the Czech market in the 1990s is gone and will not return. In short, MDR is a reality to which manufacturers will have to adjust. Notified bodies available to Czech manufacturers under MDR The number of EU NBs that are designated under MDR has increased to 34, half of which are located in Italy (9) and Germany (8). The remaining 17 are in Belgium (1), Croatia (1), Finland (2), France (1), Hungary (1), Ireland (1), the Netherlands (3), Norway (1), Poland (2), Slovakia (1), Slovenia (1), Spain (1) and Sweden (1) [iii] . European manufacturers can pursue certification of their products with any EU NB, with limitations to the type of product and the capacity and willingness of NBs to take on new clients. However, for access to the greatest number of NBs, the submission should be in English. Two Czech NBs were designated in Czechia under the 93/42/EEC (MDD): Institut pro testování a certifikaci, a.s. (ITC) and Elektrotechnický Zkušební Ústav, s.p. (EZÚ). Only one of them, ITC, is in the process for designation under MDR. However, the final scope of MDR codes ITC will be able to process has not been released. One additional institution, Czech Metrological Institute (CMI) is pursuing designation under MDR without prior history in medical devices under MDD or AIMD. The anticipated accreditation will take an additional year. Institut pro testování a certifikaci, a.s. (ITC), Czech Republic ITC’s current designations include Regulation (EU) 2016/425 Personal protective equipment, 2014/68/EU Pressure equipment, 2009/48/EC Safety of toys, Regulation (EU) No 305/2011 - Construction products and 2014/30/EU Electromagnetic compatibility. Designations under 93/42/EEC Medical devices and 98/79/EC In vitro diagnostic medical devices expired in May 2021 (MDD) and May 2022 (IVDD) [iv] . ITC will continue to perform audits under MDD during the transitional period until May 24, 2024. ITC submitted their application for designation under MDR on December 30, 2019. The Designating authority (ÚNMZ) verified completeness of the application and forwarded it to the European Commission in November 2020. The Commission designated the Joint Assessment Team in December 2020, which completed the evaluated in March 2021. On-site Joint Assessment was completed in June 2021. The official JAT report was issued in September 2021. ITC implemented CAPAs in fall 2021. In June 2022, designating authority ÚNMZ completed their review of CAPAs implemented by ITC and submitted it to the Joint Assessment Team for approval. In August 2022, ÚNMZ issued the final report. In September 2022, JAT issued its final assessment and a in October 23022, ITC underwent MDCG review and is now awaiting MDCG opinion that the notification can be accepted. The expectation is that ITC should be listed in the NANDO database by January 2023 for MDR [v] . According to Mgr. Jiří Heš, ITC will primarily serve Czech manufacturers who already are their clients and have certificates issued by them under MDD. New certificates under MDR won’t be issued in time and there will inevitably be a gap in coverage of products with valid MDD certification. [vi] ITC only began preparing application for designation under IVDR. Due to the extensive backlog of MDR certificates, it is reasonable to expect that the process of designation under IVDR will not be any faster. ITC currently does not offer any training on MDR for manufacturers or guidance on how to prepare submissions. The most significant thing any manufacturer can do for themselves is to ensure their submission is as appropriate as possible the first time. But they are left to their own means to sort out the transition from MDD to MDR. Without specific guidance from ITC on their expectations, there is significant risk from the ambiguity of the MDR Regulation itself. However, this risk can be reduced from experience from submissions under MDR to other NBs which will provide reasonable opportunity for a successful submission. Elektrotechnický Zkušební Ústav, s.p. (EZÚ), Czech Republic EZÚ’s current designations include Regulation (EU) No 305/2011 - Construction products and 2014/30/EU Electromagnetic compatibility. EZÚ won’t pursue designation under MDR. The activities EZÚ will continue include audit under MDD during the transitional period for 42 manufacturers whose certificates they serve, certification of quality management systems, and electrical safety. EZÚ also provides training on MDR for manufacturers and distributors [vii] . Czech Metrological Institute (CMI), Czech Republic CMI submitted their initial application in December 2020, a year later than ITC. The Joint Assessment Team evaluation (Article 39, paragraph 4 MDR) was completed in December 2021. In May 2022, CMI submitted their proposed CAPA plan. CMI strives to maintain the scope of devices included in their application (23 out of 44 basic codes and 18 out of 27 horizontal codes). The key requirement is to prove personnel availability for each code. CMI primarily intends to serve Czech manufacturers in Czech language, as only about a third of their reviewers have sufficient proficiency in English. CMI does not provide any training or guidance for manufacturers how to prepare documentation to pass their scrutiny. Certification of products on the Czech market There are over 400 Czech manufacturers listed in the database RZPRO holding nearly 6000 certificates that are currently valid. Of these, 4323 did not previously require the involvement of a NB (Class I). However, due to reclassification, some of these will require involvement of the NB under MDR, further stressing the throughput of the NB. Of the 1634 remaining certificates, 514 were issued by EZÚ and 391 by ITC. Another 133 MDD certificates were issued by other NBs that do not currently have MDR designation. The database also holds 2305 products other than Class I that do not have a NB listed. In total, ITC issued 541 certificates that are currently valid, including manufacturers from other countries. The database currently holds 630 valid certificates issued by EZÚ. All products certified by EZÚ will have to be recertified by another NB [viii] . The list of MDR codes that will be covered by ITC (or CMI, once designated) is not currently available. Mgr. Irena Storova (Czech State Institute for Drug Control) emphasized the quality of the MDR documentation as an essential condition required to avert a crisis. The current speed of issuing certificates by EU NBs is about 1.000 certificates a year. However, the anticipated need for medical devices in Europe is about 23.000 certificates issued by NBs over the period of 20 months, making the transition to MDR extremely challenging. The key problems are insufficient capacity of NB, partly due to accumulated backlog, partly due to increased complexity of MDR compared to MDD/AIMD, as well as inadequate preparedness of manufacturers to meet the new complex requirements of MDR [ix] . Experience of other EU NB shows exponential growth of applications and a serious lag in processing certificates. In February 2021, NBs received 1840 applications and processed 224 certificates. By October 2022, the number of applications grew to 8120, while the number of issued certificates was 1990 [x] . These numbers suggest further accumulation of backlog of unprocessed applications rather than catching up with the growing demand. The time to reach a Certificate according to MDR (MDR Quality Management System and Product certification) typically ranges from 13 to 18 months [xi] . This is consistent with ITC’s estimate that the review of a complete submission will take a year to issue a certificate. This means that all manufacturers who need their certificates renewed before the May 2024 deadline when they all expire will have to submit their applications before May 2023. Since ITC will only start accepting applications after the official MDR designation, it is safe to assume that all applications will be submitted in the period between the designation date and May 2023, creating a long backlog queue. To complicate the situation even further, manufacturers, whose MDR codes won’t be on ITC’s list, will have to look for a different NB to pursue their certificates. Czechia as a low price-point market The low-price level of devices on the Czech market complicates the transition to MDR even further. The system of defining reimbursements for medical devices is very rigid, and there are multiple pressures that keep prices down. These price controls conflict with increased costs associated with certification and recertification of products when considered with increased costs of energy, raw materials, transport, and labor. MUDr. Vlastimil Válek at the AVDZP Conference on October 13, 2022, stated that it is not in the interest of the European Union to allow non-EU manufacturers to dominate the EU market, and that there is an intrinsic value in self-sufficiency in times of crisis [xii] . The results from Survey on certifications and applications performed by MDCG & Stakeholders among NBs (51 NBs asked, 47 replies received) suggest that 60% of medical device clients are non-EU (10,913), compared to 7,143 EU clients [xiii] . Priority treatment for small business is not likely since SMEs are the majority of NB clients, both EU-wide and locally in the Czech Republic. In fact, as the threat for shortage of medical equipment becomes more urgent, policymakers might solve the crisis by prioritizing producers with high capacity, capable of meeting the demands of their respective health systems, as we have seen with the imports of medical equipment and protective materials during the Covid crisis. What is the risk to business due to delays in certification? The ability of NBs to process applications in a timely manner is an essential condition for the function of the medical device sector. This is directly influenced by the quality of manufacturers’ submission for certification. Manufacturers cannot legally keep their products on the EU market without valid certification. And, additional expenses will be incurred, if products have to be recovered from distribution chains due to delays in certification. Furthermore, this will create gaps in coverage, creating a void that can be filled by competitors. Extended periods of absence can stall otherwise good products and limit marketability once certification is finally obtained. Failure to obtain MDR certification for any portion of a product portfolio is an existential threat to any enterprise, potentially forcing reduction of staff, downsizing, making the enterprise vulnerable to competitors, or simply losing viability and going out of business. The absence of a feedback loop regarding the minutia of submissions’ content and format will cause additional delays and adjustments by the industry. ITC does not provide any MDR training and did not issue any guidance documents to facilitate successful submissions and reduce ambiguity relating to the novelty of the process. The first MDR certificate was issued in September 2019 by BSI [xiv] . This means that the cumulative experience in the industry among competition is significantly higher, placing Czech manufacturers 4 years behind other EU players. At present, Czech manufacturers have to rely on training provided by other NBs, industry consultants who rely on the same, in addition to feedback from their clients, and their own understanding of the Regulation and associated MDCG guidelines. Although CzechInvest does have a plan to start a comprehensive training program for manufacturers to facilitate the transition to MDR, the course has not started yet. The first students are expected to graduate in June 2024 [xv] . Learning curve by both newly designated NBs as well as manufacturers will inevitably affect the speed of processing, forcing reworks and amendments that would otherwise be avoidable. Securing consultancy with demonstrated MDR competency will remove substantial risk from the current situation. Recommendations What is the risk, and how does Arete-Zoe help your enterprise to mitigate such risk? The key to a successful MDR certification is a high quality, timely submission that complies with or better, exceeds minimum MDR requirements, ensuring timely processing and avoiding returns, requests for more information and outright rejections. It is important to note that the review and approval process depends on the understanding and application of MDR requirements by individual reviewers. Therefore, exceeding minimum requirements becomes a necessity for confident approval. The impact of additional information requests, although minor in terms of extra work, can be significant due to delays. Additionally, other manufacturers’ failed submissions in a long backlog of applications will continue to burden the system. The quality of the initial submission is essential to avoiding consequences in the transition to MDR and may be the single factor that keeps the business open. Manufacturers who have a fully trained in-house team already should still expect challenges in preparing MDR submissions themselves. The time to develop MDR expertise is very limited, considering the pressure to prepare the full documentation and submit it before May 2023. Even with a well-staffed team, the task can simply be overwhelming due to the sheer volume of material required in contrast to previous MDD/AIMD submissions. Arete-Zoe team has significant experience preparing clinical documentation for clients transitioning from MDD to MDR in both Czech and English and submissions through multiple NBs. Our exceptional success record with clinical documentation includes products that were previously rejected but passed with our assistance. We can help control the risk of failure or delay for our clients by providing the essential support you need to avert a avoidable delays in product certification. Arete-Zoe team can either prepare the full submission or augment your existing team with essential skillset your team might not have. References [i] https://www.ema.europa.eu/en/news/medical-device-regulation-comes-application [ii] Válek, V (2022). Introduction. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. [iii] NANDO database https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&dir_id=34 [iv] NANDO database https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&dir_id=34 [v] Heš, J (2022). Implementace MDR: Kde jsme a kam směřujeme. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Institut pro Testování a Certifikaci. [vi] Heš, J (2022). Implementace MDR: Kde jsme a kam směřujeme. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Institut pro Testování a Certifikaci. [vii] Vlasák, M (2022). Dozorová činnost dle MDD. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. Elektrotechnický zkušební ústav. [viii] Czech database of medical devices RZPRO https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/RZPRO/ZdravotnickyProstredek [ix] Storova, I (2022). Problematika ukončení přechodného období MDR z pohledu SÚKL. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. State Institute for Drug Control. [x] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certyifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission. [xi] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certyifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission. [xii] Válek, V (2022). Introduction. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic. [xiii] MDCG & Stakeholders (2022). Notified Bodies Survey on certifications and applications (MDR/IVDR). 24/10/2022. European Commission. https://health.ec.europa.eu/latest-updates/notified-bodies-survey-certifications-and-applications-2022-10-26_en?fbclid=IwAR3w3YH7UD2HBccQ6pBKWP3UlpgSnvQj9qFoNUeLIF-6ZWl8IOwP2Wx88Tk [xiv] BSI (2019). BSI certifies first product to the Medical Devices Regulation. 02 September 2019. BSI. https://www.bsigroup.com/en-GB/medical-devices/news-centre/enews/2019-news/bsi-certifies-first-product-to-the-medical-devices-regulation/ [xv] Hájek, J (2022). Národní plán obnovy. Komponenta 1. 4. Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie. Program na podporu specifických systémových a produktových certifikací a souvisejícího vzdělávání. AVDZP Conference 13/10/2022, Praha, Czech Republic.
By Veronika Valdova June 21, 2022
History of EU device legislation, definitions, obligations of economic subjects
By Veronika Valdova June 21, 2022
Introduction & Orientation
By Veronika Valdova May 28, 2022
More than 500,000 medical technologies are available on the European market, from hospitals to community care settings and people's homes. The products range from syringes, pregnancy tests, and wheelchairs to X-Ray machines and body scanners, pacemakers, hip implants, and pharmacogenomic tests. The medical technology industry is the source of a constant flow of innovations. The sector spends about 8% of its sales on R&D. Typical product lifecycle is about 18 to 24 months when a new, improved version becomes available. In 2020, the European Patent Office (EPO) accepted nearly 14,200 patent applications in the medical technology sector, trumping pharmaceutical patents (8,500 applications) and biotechnology (7,200). European and U.S. entities filed almost 80% of the applications (38% EU and EEA, 39% U.S.) [ 1 ]. The European medical technology sector employs more than 760,000 people, mainly in Germany (210,000), the United Kingdom (102,800), Italy (94,000), France (89,000), Switzerland (63,000), and Ireland (40,000), accounting for 0.3% of total employment. In comparison, the European pharmaceutical industry employs around 795,000 people. These jobs reach a value-added of about €184,000 per employee. More than 33,000 medical technology exist in Europe, of which 95% qualify as small, medium, and micro-sized companies (SMEs). The majority of these enterprises employ less than 50 people [ 1 ]. In 2020, Europe had a positive trade balance in the medical technology sector of € 8.7 billion. Compared to 2019, the European trade balance dropped by 27.5% (€ 12 billion in 2019). The most important trading partners for Europe are the United States, China, Japan, and Mexico. Germany, Ireland, the Netherlands, Belgium, and Switzerland have the highest trade share, both within and outside the EU [ 2 ]. Until May 2021, the medical device sector was regulated by Medical Device and In Vitro Diagnostic Device Directives 93/42/EC and 90/385/EEC (MDD and IVDD), when the new Regulations replaced these: Medical Device Regulation (EU) 2017/745 (MDR) and In Vitro Diagnostic Device Regulation (IVDR) 2017/746 [ 3 ],[ 4 ]. The new regulations introduced numerous changes, including the reclassification of some devices, requiring additional obligations for manufacturers to comply with. About 85% of in-vitro diagnostic devices will now require Notified Body involvement, compared to ~20% under the IVDD. Existing MDD/IVDD certificates remain valid until May 2024. After this date, all devices on the EU market must comply with the new MDR/IVDR regulations [ 5 ]. For some manufacturers, the costs associated with keeping some of their devices on the market under MDR/IVDR may no longer justify the expense considering their profitability. Others may not be able to obtain new CE Mark certification in time due to decreased capacity of notified bodies. These factors combined are already reducing the number of devices on the EU market and limiting the certification of innovative products. The number of notified bodies available to review new certifications and recertifications dropped significantly under the MDR/IVDR. Of 51 notified bodies designated to MDD [ 6 ] and ten to AIMDD [ 7 ], only 29 obtained designation for MDR, of which seven operate in Germany, seven in Italy, and three in the Netherlands [ 8 ].
By Veronika Valdova May 28, 2022
The Medical Device industry produces a vast number of products, ranging from bandages and surgical instruments to life function monitors to imaging technology. The technology currently in use varies from devices that have been in use for decades to highly innovative products. Innovations in the medical device field are frequent and typically incremental in response to feedback from physicians. Mordor Intelligence estimated the global Medical Devices market at USD 532.62 billion in 2021, growing at a CAGR of around 5.5%, to reach USD 734.39 billion in 2027 [1]. Fortune Business Insights projects the global medical devices market growth from $455.34 billion in 2021 to $657.98 billion in 2028 at a CAGR of 5.4%. This development follows a decline from 2020, when CAGR dropped to 3.7% due to the pandemic [2]. The key drivers of market growth include the rising prevalence of chronic diseases, increased disability throughout the population, technological advancements in medical devices, and population aging. The U.S. medical device market was valued at USD 186.5 billion in 2021 and is anticipated to exhibit a compound annual growth rate (CAGR) of 5.0% over the forecast period to reach USD 262.4 billion in 2028 [4]. The Medical Device sector is even larger than Biopharmaceuticals, that by comparison, employed over 224,000 people, earning $21.2 billion [3]. The rising prevalence of chronic diseases and the increasing geriatric population in the country are the key market drivers. The Medical Device industry has a significant impact on the U.S. economy and supports hundreds of thousands of jobs. More than 80 percent of U.S. medical device companies have fewer than 100 employees [5]. In 2020, the U.S. Medical Device industry supported over 329,000 jobs, with an annual payroll of $25.8 billion [3]. Employment and payroll for Medical Device Subsectors, 2020 ( SelectUSA ):
By Veronika Valdova & Ronald L Sheckler September 28, 2021
U.S. Pharmaceutical Dependency on Foreign Sole-Source Production of Essential Materials Imposes Vulnerable Exposure to Interruption by Both Natural and Man-Made Threats
The business case for more robust pre-clinical research
By Veronika Valdova February 13, 2020
In the high consequence environment of pharmaceutical development, any assumption made earlier in the process can prove extremely costly if uncorrected once more information becomes available. From a business perspective, it is essential to create a safe avenue for communication of concerns regarding the drug candidate’s efficacy, safety, toxicity, or pharmacological function immediately as the researchers become aware of them.
Occam's Razor
By Veronika Valdova February 13, 2020
Innovation always involves the risk of failure. It is an art to see what the data show, and what they don't, and which projections are the result of our wishful thinking or unsubstantiated assumptions. It may be just my impression that 14th-century logician William of Ockham whispers in my ear that entities shall not be multiplied unnecessarily.
Training improves organizational resilience, even in pharma.
By Veronika Valdova February 13, 2020
Companies are growing in size due to acquisitions and mergers. Operations routinely span across geographical, jurisdictional, and cultural boundaries. The trend of industry consolidation continues in 2015 and 2016: the total number of deals flattened and remained even at around 600 mergers a year. Geographically, mergers, and acquisitions have been shifting from the U.S. to Western Europe. This shift is the result of transactions driven by the need to add complementary products to the core business areas and tax inversions.
Shall we worry about Coronavirus disrupting the pharmaceutical supply chain?
By Veronika Valdova February 12, 2020
Yes indeed. The reason is that critically important products such as active pharmaceutical ingredients and medical devices are manufactured in regions that are being shut down. Just-in-time supply chain and very few alternative suppliers for many off-patent generics make significant, long-term disruption much more likely.
More Posts
Share by: